Hyundai

Hyundai představil parádní dodávku. Dostane šestiválec, má jezdit i na vodík

Automobilka Hyundai konečně naplno odhalila svoje plány a ukázala novou řadu víceúčelových vozů MPV s označením Staria. Dodávka se sci-fi designem má být ideálním automobilem pro rodiny i pro firmy díky maximálnímu využití velkého vnitřního prostoru a variabilnímu uspořádání sedadel. K dostání bude ještě letos.

Hyundai Staria bude na českém trhu k dispozici ve dvou řadách Staria a Staria Premium. Zatímco užitková verze nabídne konfigurace o třech či šesti místech k sezení, varianta pro převoz pasažérů nabídne devět, v případě luxusní varianty Premium sedm míst k sezení. Na některých trzích bude k dispozici i jedenáctimístná varianta.

Exteriér s jednoduchými křivkami připomíná aerodynamické tvary kosmické lodi. Inspirací pro jeho návrh prý byl pohled z vesmíru na oblouk světla, obklopující horizont Země při východu Slunce.

Příď zdobí horizontální světla pro denní svícení, která spolu s obrysovými světly zabírají celou šířku. Doplňuje je odvážná maska chladiče a čistou siluetu vozu umocňuje také dvojice nízko uložených světlometů.

Skvělý výhled i vnitřní prostor

Dolů protažená, panoramatická boční okna zlepšují výhled a vytvářejí pocit otevřenosti. Spodní hrana oken je nízko, takže skvěle uvidí i malé děti. Zadní nárazník je umístěn velmi nízko pro snadnou manipulaci se zavazadly nebo nákladem.

Související obsah

Všechny varianty vděčí za inovativní využití vnitřního prostoru pozoruhodným vnějším rozměrům daným celkovou délkou karoserie 5253 mm, šířkou 1997 mm a rozvorem náprav 3273 mm. Vnější výška 1990 mm (2 000 mm pro užitkovou verzi) byla optimalizována pro snadné nastupování a vystupování cestujících a umožňuje průměrnému školákovi vzpřímený postoj a snadný pohyb uvnitř vozu.

Velikost nákladového, resp. zavazadlového prostoru závisí na konfiguraci sedadel. Verze se 3 sedadly, optimalizované pro živnostníky, podnikatele a firmy, nabízejí maximální nákladový prostor o objemu téměř 5 m3. Možné je přepravovat tři europalety najednou.

U standardního modelu lze ze zadních sedadel sestavit zcela rovnou plochu. Auto je tak ideální například pro kempink nebo převážení sportovní výbavy. "Staria nejenže nově interpretuje prostor, ale také do budoucna mění představy o trávení času během cestování. Prostornost a funkčnost interiéru změní zážitky lidí z cestování automobilem, umožní jim optimalizovat jednotlivé jízdy a využít čas během přepravy na maximum,“ říká viceprezident a vedoucí globální designové divize značky Hyundai SangYup Lee.

Luxusní koráb

Na vrcholu nabídky bude v Česku luxusní varianta Staria Premium, s exkluzivními detaily v exteriéru a hlavně "vyvoněným" interiérem s prémiovými materiály i relaxačními sedadly ve druhé řadě. Lze je otočit o 180 stupňů čelem k cestujícím ve třetí řadě a jsou navíc podélně nastavitelná pro snadné nastupování nebo maximalizaci zavazadlového prostoru. Ve třetí řadě mohou pohodlně sedět dospělé osoby, a to i v případě, že jsou sedadla druhé řady sklopena do relaxační polohy. Luxusní atmosféru dotváří ambientní osvětlení s výběrem 64 barev.

Základním motorem bude pro Starii na evropských trzích dieselový čtyřválec VGT o objemu 2,2 litru s výkonem 130 kW (177 koní), spolupracující buď s šestistupňovou mechanickou nebo s osmistupňovou automatickou převodovkou. Staria má zdokonalený podvozek s víceprvkovým zavěšením zadních kol, vylepšená byla konstrukce brzd i aerodynamika.

Související obsah

Prodej chce Hyundai na vybraných trzích včetně České republiky zahájit ve druhé polovině letošního roku.

Vrcholnou pohonnou jednotkou má být benzinový šestiválec s objemem 3,5 litru a výkonem 200 kW (272 koní) spojený výhradně s osmistupňovým automatem. Tento motor ale (alespoň zatím) v Evropě dostupný nebude.

Související obsah

Hyundai pro nadcházející roky plánuje i řadu specializovaných verzí, například reprezentační, sanitní nebo campingové vozy. V budoucnosti budou na trh uvedeny také mimořádně ekologické varianty, počítá se s verzí, která bude využívat vodíkové palivové články.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Hyundai

Důležité Události