Lexus

Neuvěříte. Lexus přišel s originální vychytávkou pro milovníky hudby

Automobilky se předhánějí ve vymýšlení stále lepších a lepších audiosystémů do svých modelů. Přidávají reproduktory a pracují na co nejkvalitnějším zvuku uvnitř automobilu. Lexus to dotáhl asi nejdál - pro audiofily nechal vytvořit speciální verzi sportovního sedanu IS. Podívejte se v úvodním videu.

Americká divize japonské značky Lexus vytvořila originální Lexus IS Wax Edition - sedan, který je přizpůsobený maximálnímu zážitku při poslechu hudby a dokáže přehrát i vinylovou desku.

Ano, slyšíte správně a není to žádný apríl - tohle auto má skutečně na palubě funkční gramofon. Navíc je přizpůsobené tomu, aby přehrávání desek bylo naprosto bezproblémové i při jízdě rychlostí do 130 km/h.

Lexus na tomhle bláznivém nápadu spolupracoval s kreativním studiem SCPS z Los Angeles, které má za sebou realizaci všemožných technologických šíleností i pro hollywoodská studia. Automobilka chtěla ukázat, že když dokáže postavit dokonalý sportovní sedan, tak určitě najde způsob, jak pro jeho posádku vytvořit nejlepší zážitek z poslechu hudby.

Související obsah

Kreativci tak vzali nový Lexus IS 350 F Sport a místo odkládací přihrádky u spolujezdce mu namontovali speciální gramofon. Tak jednoduché to ale pochopitelně nebylo. „Když jsem slíbil, že to dokážeme, náš tým se na mě díval, jako bych byl blázen. Nikdo netušil, jak vymyslet něco, co by přehrávalo vinyl v jedoucím autě, ale milujeme výzvy a museli jsme to zkusit,“ říká kreativní manažer SCVPS Don Wertz pro magazín Wired. "Lexus je posedlý každým detailem, aby zlepšil výkon, ovládání a ovladatelnost svých vozů, takže jsme měli perfektní výchozí pozici," dodává.

Související obsah

Lexus IS 350 F Sport je elegantní sportovní sedan s šestiválcem o výkonu 311 koní a perfektním odpružením, které zajišťuje velmi hladkou jízdu - vybaven je nezávislým zavěšením s dvojitými příčnými rameny vpředu a nezávislým víceprvkovým zavěšením vzadu, které je spojeno s vinutými pružinami a plynovými tlumiči. Navíc má ve volitelné výbavě průkopnický audiosystém Mark Levinson se 17 reproduktory doladěný technologií QuantumLogic Surround pro maximální zážitek z poslechu. Audiosystém je připravený přímo na míru pro interiér modelu IS.

Kreativní tým i tak čelil mnoha výzvám - potřeboval vymyslet, jak si gramofon poradí s nárazy při velkých nerovnostech na silnici, s prudkou akcelerací i zatáčkami, což byly situace, kdy vyskakovala jehla nebo deska. Nejdřív zkusili gramofon umístit svisle vedle sedadla řidiče - nefungovalo to. Pak to zkusili s odkládací přihrádkou. Ostatně ve sportovním sedanu moc dalšího místa nazbyt ani není.

Související obsah

Následně metodou pokusů a omylů sestrojili i speciální gramofon. Řada prototypů pohořela, ačkoli je chránily speciální pouzdra z křemíku, paměťové pěny i viskózních materiálů. Výsledný gramofon je vyrobený na 3D tiskárně, doplněný uhlíkovými vlákny a opracovaným hliníkem. Má speciální motorek i rameno, které na desku tlačí přesně tak, jak má, aby jehle nepřeskočila. "Když přejedete ve stošedesátce železniční přejezd, deska může trochu přeskočit. Jinak ale tahle věc prostě bude produkovat perfektní muziku," směje se Wertz.

Gramofon je uzpůsobený na přehrávání vinylových desek o průměru 12 palců (30 cm). Když se nepoužívá je schovaný za elegantními dvířky, které stačí stisknout a přístroj se pomalu vysune.

Související obsah

Lahůdka pro audiofily IS Wax Edition zůstane pouze koncepčním vozem, ale automobilka ji prý bude vozit na různé akce. Možná by ale mohla zvážit i zavedení do prodeje, vždyť obliba vinylů celosvětově neustále roste hlavně díky tomu, že dokážou zprostředkovat kvalitnější zvuk. V roce 2020 dokonce prodeje vinylových desek v USA poprvé za více než 30 let překonaly prodeje CD nosičů.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události