Vodík

Vodíkový rekordman. SUV překonalo světový rekord v jízdě na jednu nádrž

Australský tým překonal za volantem elektromobilu Hyundai Nexo s palivovými články světový rekord v nejdelším dojezdu na jednu náplň nádrže pro vozidla s pohonem na vodík.

Rekordní jízda s nulovými emisemi byla dlouhá 887,5 km a podle automobilky Hyundai ukázala nesmírný potenciál vodíku jako čistého paliva i vedoucí postavení značky ve vývoji této techniky.

Jezdec Brendan Reeves, který jezdí se soutěžními vozy Hyundai, se vydal na cestu za rekordem se sériovým vozem Nexo z předměstí australského Melbourne. Po 807 km hospodárné jízdy dojel do města Broken Hill a palubní počítač mu i nadále ukazoval ještě překvapivě dlouhý dojezd.

Pokračoval tak až do Silvertonu, obce v australském vnitrozemí, která se proslavila jako místo děje postapokalyptického akčního filmu Šílený Max 2 (známého rovněž pod názvem „Bojovník silnic“). Odtud ujel ještě zhruba 60 km, než Nexo spotřebovalo i poslední zásoby vodíku v nádrži.

Související obsah

"Jako soutěžní jezdec jsem vždy chtěl dosáhnout světového rekordu, ale nikdy bych si nepomyslel, že k tomu dojde takovýmto způsobem,“ říká Brendan Reeves. "Nexo je při dálkové jízdě na silnici ve svém živlu díky dlouhému dojezdu, tichému a ušlechtilému interiéru a klidnému, téměř nehlučnému elektrickému pohonu s palivovými články,“ dodává.

Vzdálenost naměřená samostatnou jednotkou GPS na palubě vozu byla 903,4 km, aplikace Google Maps dokonce ukázala ujetou vzdálenost 905 km. K oficiálnímu měření ujeté vzdálenosti ale posloužil palubní počítač, který ukazoval 887,5 km, čímž byl překonán předchozí světový rekord stanovený francouzským vzduchoplavcem Bertrandem Piccardem. Ten v roce 2019 ujel rovněž za volantem modelu Nexo bez doplňování paliva 778 km napříč Francií.

Související obsah

"Neustále jsem kontroloval ukazatel hospodárnosti, abych maximalizoval dojezd na jeden kilogram vodíku. Zjistil jsem, že pomocí metod řízení soutěžního vozu, například sledováním situace v co největší vzdálenosti před vozem, ale i rad od mého otce pro hospodárné řízení nákladního vozidla v dálkové dopravě je ve skutečnosti možné ujet mnohem dál, než slibuje oficiální údaj," popisuje Reeves rekordní jízdu, která trvala 13 hodin a šest minut při průměrné rychlosti 66,9 km/h.

Nexo podle oficiálních údajů měřených metodikou WLTP ujede na jedno tankování 666 km, přičemž naplnění jeho nádrže trvá tři až pět minut.

Během rekordní jízdy Nexo spotřebovalo celkem 6,27 kg vodíku. Průměrná spotřeba paliva tedy vychází na 0,706 kg/100 km. Při ceně kolem 250 Kč/kg, ze kterou by se měl vodík brzy i v Česku prodávat, vychází náklady na 1,9 koruny na kilometr. Běžně se u vodíkových aut pohybují kolem 2,3 až 3 korun na kilometr, tedy srovnatelně nebo o něco dráž než u benzínu.

Související obsah

Pozitivem je ale čistá jízda - Nexo při rekordu vyčistilo 449.100 litrů vzduchu, tedy množství postačující k dýchání 33 dospělým osobám na celý den. Z jeho plastového výfukového potrubí vycházela pouze vodní pára a kapky. Emise CO2 byly nulové, přičemž běžný osobní automobil poháněný spalovacím motorem by na stejné trase vypustil do ovzduší cca 126 kg CO2. I proto si Hyundai Nexo za ochranu životního prostředí vysloužil pětihvězdičkové hodnocení Green NCAP.

Pro zajímavost a srovnání: Američané John a Helen Taylorovi v roce 2012 ujeli v turbodieselovém sériovém VW Passat na jednu nádrž 2.616,9 km, když při maximálně úsporné jízdě spotřebovali v průměru 2,8 l nafty na 100 km.

Marek Tomíšek a David Kazda v roce 2017 najeli v sériové Škodě Rapid 1,6 TDI 85 kW na jedno natankování 1601,4 km při průměrné spotřebě 3,44 l/100 km. Dosud jde o oficiálně evidovaný zápis v české databance rekordů.

Související obsah

Marek Tomíšek je držitelem i dalšího českého rekordu - s hybridem Hyundai Ioniq dokázal najezdit v reálných podmínkách silničního provozu České republiky v období nízkých lednových teplot 1264 km při celkové spotřebě 47,68 l benzínu, což odpovídá průměrné spotřebě 3,77 l na 100 km. Ioniq je tak od roku 2019 zapsán v České knize rekordů jako nejúspornější hybridní automobil v reálných podmínkách.

Databanka českých rekordů má i další zajímavý zápis - nejdelší vzdálenost ujetá elektromobilem na jedno nabití za 10 hodin je 610 km, které urazila Tesla Model S 85 v běžném  provozu po komunikacích Jihočeského kraje.

Elektromobil Hyundai Kona zase dokázal ujet na jedno nabití až 1026 kilometrů, tentokrát však při kontrolované jízdě pouze na okruhu rychlostí kolem 30 km/h. V podobně "nereálných" podmínkách pak Tesla Model 3 ujela na jedno nabití 975,5 km, ovšem v rychlosti nepřesahující 56 km/h po 1,6 kilometru dlouhém okruhu s minimálním převýšením.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události