Automobilový průmysl

Kdy se automobilky dostanou z krize? To nejhorší teprve přijde, varují odborníci

Kdy se automobilky dostanou z krize? To nejhorší teprve přijde, varují odborníci
Zdroj: Škoda Auto

Nedostatek aut na trhu, mnohem vyšší ceny, obrovské výpadky ve výrobě. Nedostatek dílů zahnal automobilový průmysl do kouta, odkud zatím není úniku. Přesto, že automobilky vyhlížely zlepšení ještě letos, teď už je všem jasné, že žádné nepřijde. A možná ani příští rok…

Škodovka od příštího pondělí opět na týden vypne linky. Nemá cenu montovat další auta bez čipů, nedokončených vozů jsou už beztak plná odstavná parkoviště nejen kolem celé Mladé Boleslavi. Čipy prostě nejsou a hned tak nebudou.

"V prvním pololetí se firmám ještě celkem dařilo dohánět ztráty z loňského roku, výroba se blížila předkrizovému roku 2019, ale během posledních dvou měsíců jsou propady obrovské, v desítkách procent. Na situaci v Česku je to patrné," říká výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Zdeněk Petzl.

Automobilky po celém světě počítají miliardové ztráty a zákazníci marně čekají na svoje auta. Podle předpokladů se letos celosvětově vyrobí o 5 milionů aut méně, než měly automobilky původně v plánu, na tržbách je to připraví o víc než 110 miliard.

Související obsah

​Čekací doby na nové auto se protáhly v lepším případě na půl roku až 8 měsíců, mnohdy spíš na rok. A ceny narostly zhruba o 10 % proti loňsku. Navíc na nějakou výhodnou nabídku, slevu či bonus u dealera můžou zákazníci většinou zapomenout.

Ještě na jaře zněly hlasy, že do podzimu je všechno v pohodě a trh se stabilizuje, pak se vidina zlepšení přesunula někam k polovině příštího roku a dnes už se mluví spíš o roku 2023.

"Výjimkou už nejsou hlasy, které říkají, že se nějaká nerovnováha určitě přesune až do roku 2023. Já pevně doufám, že se to trochu zlepší, ale obávám se, že letos to určitě nebude," řekl Českému rozhlasu Petr Knap, vedoucí partner poradenské společnosti Ernst and Young pro automobilový sektor v regionu střední, východní a jihovýchodní Evropy a střední Asie.

Ani podle Petzla se situace nezlepšuje, spíš se dramaticky zhoršuje. "To nejhorší je teprve někde před námi. Situace ještě určitě bude kulminovat a dříve než v roce 2022 se vývoj výrazně nezmění, podle nejvíce pesimistických scénářů ani roce 2023," dodává výkonný šéf SAP.

Související obsah

​Automobilky jedou v režimu krizového řízení, na denní bázi se snaží "vytřískat" z dodavatelského řetězce maximum a v podstatě na denní bázi rozhodují i o tom, kolik lidí potřebují v továrnách a kolik jich nechají doma. A brzy můžou přijít škrty na platech a dokonce propouštění.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by mohly v Česku přijít o práci i desetitisíce lidí. I on varuje před tím, že se "čipový hladomor" protáhne až do roku 2023 - podívejte se:

​Snížení současných mezd už připouštějí i jinak neústupné odbory ve Škodovkce. Tam lidé v době výpadků ve výrobě berou 85 % platu a když se započítají dlouhodobé bonusy, jsou v podstatě na běžném denním výdělku. Pokud se ale situace nezlepší, odborový předák Jaroslav Povšík tuší, že se bude muset škrtat. "Budeme muset myslet i na jiné číslo, ale vždy to bude vysoko nad zákonnou hranici 60 procent, řekněme 20 procent nad. Zároveň budeme držet cenu služeb pro zaměstnance a pro členy na stávající úrovni tak, aby uvnitř společnosti Škoda nebyly zatěžovány peněženky zaměstnanců například rostoucí inflací," popsal.

Ani on není ve výhledu moc optimistický. "Situace se mírně zlepší díky tomu, že v Malajsii již nahodili výrobu čipů, ale bohužel to stále není na maximum. Projevuje se velké zpoždění dodávek, jednoduše dlouho trvá, než k nám čipy dotečou, respektive, než je dodavatelé Continental a Bosch rozdělí. Vypadá to, že nám situace do konce roku neumožní plnou výrobu," řekl Povšík.

"Situace pravděpodobně nebude konsolidovaná ani v roce 2022, minimálně na začátku roku v prvním a druhém kvartálu. Ale Bůh ví, nechme se překvapit," dodal.

Související obsah

​Nedostatek polovodičových čipů otřásá celým globálním trhem, ovlivňuje výrobu počítačů, telefonů a informačních technologií, ale i běžné elektroniky. Automobilek se ale dotkl zřejmě nejvíc. Čipy jsou přitom dnes nedílnou součástí moderních aut. Do jednoho vozu se jich montuje až 1400, od bezpečnostních systémů až po motory. Bez nich tak mnozí výrobci nejsou schopni auta vůbec dokončit. V okolí továren se tak hromadí desítky tisíc nedodělaných kusů.

Krizi způsobila pandemie covidu a umocnily ji i klimatické problémy a neočekávané události - únorové sněhové bouře a výpadky elektřiny v americkém Texasu, kde sídlí několik továren na výrobu čipů, březnový požár v závodě jednoho z největších světových výrobců čipů v Japonsku a také na sucho na Tchaj-wanu, který je vůbec největším producentem čipů. Projevily se i výpadky v logistický řetězcích způsobené nejen 14 dní zašpuntovaným Suezským průplavem.

Související obsah

​V Evropě žádná produkce čipů není, rozhodně ne taková, která by odpovídala poptávce. Automobilky i vlády a evropské instituce se snaží vymyslet co nejrychlejší řešení, jak to změnit a závislost evropských výrobců na Asii snížit. Výstavba závodu nebo dokonce několika továren, které by dokázaly zásobovat evropský trh, by si však vyžádala obrovské investice a trvala by několik let. Aktuální problém to vyřešit nepomůže.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události