Videotest

Jsou vodíková auta bezpečná? Odpověď ukázaly crash testy, a dokonce se střílelo

Vodíková Toyota Mirai získala pět hvězdiček v bezpečnostních testech Euro NCAP. Jedná se o nejvyšší hodnocení, které potvrdilo maximální úroveň bezpečnosti její platformy TNGA i elektrického vodíkového pohonu. Auto navíc absolvovala i interní zkoušky Toyoty, při kterých se na jeho nádrž dokonce střílelo.

Vodíková Toyota Mirai absolvoval náročné nárazové testy bezpečnosti Euro NCAP. A úspěšně. Získala hodnocení 88 procent za ochranu dospělých pasažérů, se zvláštním důrazem na vysokou úroveň ochrany hlavy a krku. Velmi dobrých 85 procent, dostal vůz za ochranu dětí, 80 procent pak za bezpečnost ostatních účastníků provozu na pozemních komunikacích, jako jsou chodci nebo cyklisté, a 82 procent za systémy aktivní bezpečnosti.

Elektrický pohon Toyoty Mirai založený na vodíkových palivových článcích se ve všech crash testech ukázal jako naprosto bezpečný. Jedná se tedy o oficiální potvrzení interních výzkumů Toyoty, které zahrnovaly nejen různé nárazové testy, ale dokonce i výstřel z palné zbraně do vodíkové nádrže.


Zdroj: Euro NCAP

​"Mirai je jeden z prvních elektromobilů na trhu poháněných vodíkovými palivovými články. Vodík se nachází ve stlačeném stavu v nádrži, proto měly bezpečnostní otázky pro autory nové generace Mirai klíčový význam. Jejich snažení přineslo plody, neboť vůz získal nejvyšší ohodnocení, tedy pět hvězdiček v testu Euro NCAP. Vzhledem k tomu, že někteří zákazníci věnují bezpečnosti této technologie zvláštní pozornost, Euro NCAP se na daný aspekt zaměřilo jak při crash testech, tak po nich. Odborníci konstatovali, že použití vodíku nemá na úroveň bezpečnosti tohoto automobilu žádný vliv," uvádí ve svých závěrech tým Euro NCAP.

Související obsah

​Systematicky aktualizované testy Euro NCAP zahrnují dlouhý seznam zkoušek, které se zaměřují na bezpečnost pasažérů ve vozidle i dalších uživatelů silnic a také na účinnost systémů aktivní bezpečnosti. 

Testuje se například odolnost ve chvíli, kdy v rychlosti 50 km/h do poloviny šířky auta narazí pohybující se deformovatelná bariéra. V dalších zkouškách bariéra naráží do dveří řidiče, a testuje se i náraz vozidla bokem do sloupu. Během toho se ověřuje vliv kolize na řidiče, na dospělé spolujezdce i děti.

I zkoumání následků srážky automobilu s chodcem zahrnuje celou řadu různých konfigurací a používají se v nich modely hlavy a nohou dospělé osoby a dětí. Následně se zjišťuje účinnost systémů pro předcházení kolizím s chodci a cyklisty, s jinými vozidly, ale i účinnost aktivních tempomatů a systémů udržujících auto v jízdním pruhu.

Související obsah

​Počet systémů aktivní bezpečnosti Toyota Safety Sense nabízených ve standardní verzi Toyoty Mirai přitom překračuje rozsah systémů, na které se Euro NCAP zaměřuje. Vedle inteligentního adaptabilního tempomatu, systému včasné reakce na riziko srážky se systémem rozpoznávání chodců a cyklistů, systému varování před nezamýšlenou změnou jízdního pruhu a asistenta udržování jízdního pruhu obsahuje výbava i systém rozpoznávání dopravních značek nebo automatické přepínání dálkových světel. Auto má navíc ve standardní výbavě systém rozpoznání únavy řidiče, systém automatického přivolání záchranné služby nebo asistenta pro rozjezd do kopce a sjezd z kopce.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události