Bezpečnost

ŽEBŘÍČEK: Hrozivý výsledek Renaultu a Dacie. Naopak Fabia v testech uspěla

Jeden patří k nejoblíbenějším evropským elektromobilům, druhý je nejlevnější. Oba ale úplně propadly v posledních nárazových testech a hodnocení bezpečnosti Euro NCAP. Renault Zoe nezískal ani jednu z pěti hvězdiček, Dacia Spring jen jedinou. Pro skupinu Renault Group, do které, obě značky patří to není zrovna nejlepší vizitka. Podle francouzské automobilky za to mohou časté změny měřítek při hodnocení. Pravidla byla naposledy zpřísněna vloni.

Renault Zoe je teprve třetím modelem v historii bezpečnostních testů nezávislé organizace Euro NCAP, který nezískal ani jednu hvězdičku. Vyplývá to z výsledků posledního kola testů, kterými letos celkově prošlo 33 vozů různých značek. Na jejich žebříček se můžete podívat na konci článku.

Zoe přitom měl v minulosti plný počet pěti hvězd, jenomže teď testy absolvoval po loňském faceliftu, který sice přinesl větší výkon i baterii, ale zároveň výrazně změnil bezpečnost malého elektromobilu.

Nový boční airbag v sedadle chrání hrudníky cestujících, ale už ne jejich halvy, jako dřív. Při crash testech se ukázalo, že náraz o boční sloupek by mohl vést k vážným poraněním hlavy. Změna tak podle Euro NCAP vedla k podstatnému snížení ochrany cestujících.

Špatné byly i výsledky testů čelního nárazu do bariéry jen částí vozu, v tomto případě je prý jen velmi špatně chráněný hrudník řidiče a také krky dětí na zadních sedadlech.

Související obsah

​Zoe neprospělo, že nemá ve standardu takové technologie pro zvýšení aktivní bezpečnosti, jako jiné modely. Chybí varování před opuštěním jízdního pruhu a automatické nouzové brzdění. V kategorii bezpečnostních asistenčních systémů tak dostal model pouze 14 % bodů.

V hodnocení bezpečnosti dospělých cestujících Zoe získal jen 43 % bodů, 52 % v hodnocení dětských pasažérů a 41 % v hodnocení ochrany zranitelných účastníků silničního provozu, jako jsou chodci a cyklisté.

"Když jsme poprvé testovali Zoe, dopadl poměrně dobře a měl všechny prvky, které byly tehdy potřeba k dobrému skóre. Ale když jste na tom o 10 let později stále stejně, už tak dobře nezabodujete," podotkl Matthew Avery za organizaci Euro NCAP. Upozornil tak na vývoj bezpečnostních prvků a technologií, podle kterého se průběžně upravují i nároky bezpečnostních testů.

"Renault bere na vědomí zveřejněné výsledky. Zároveň znovu potvrzuje, že Zoe E-Tech Electric je bezpečné vozidlo, které vyhovuje všem bezpečnostním regulačním normám. Tyto normy se neustále vyvíjejí a jsou stále přísnější ve všech oblastech, zejména v oblasti bezpečnosti. Renault proto neustále zlepšuje svoji nabídku, aby vyhověl předpisům, které platí tam, kde se jeho vozidla prodávají," uvedla automobilka v obecném prohlášení pro britský magazín Autocar.

Související obsah

​Poukázala také nato, že Zoe má bezpečnostní prvky v závislosti na úrovni výbavy, tedy za příplatek. Od března příštího roku budou mít všechny vyrobené vozy už v základu alespoň autonomní nouzové brzdění.

Renault upozorňuje, že protokoly podle kterých Euro NCAP bezpečnost hodnotí se často mění. Od roku 2013, kdy původní Zoe dorazil na trh a kdy dostal pět hvězd, došlo v systému hodnocení k pěti velkým změnám a každá z nich může podle automobilky znamenat pro konkrétní model až dvě hvězdičky dolů, ačkoliv na výbavě se nic nemění.

Současná verze Zoe se vyvíjela od roku 2017 a podle Renaultu má na svou dobu nejmodernější prvky, takže odpovídá tehdejším nejvyšším nárokům na bezpečnost.

Dobře si nevedl ani další elektromobil skupiny Renault - nový model Spring její rumunské značky Dacia. Podle Euro NCAP jsou jeho výsledky "problematické".

Organizace vzkázala, že zkoušky čelního nárazu odhalily vysoké riziko život ohrožujících zranění hrudníku řidiče a hlavy spolujezdce v zadní řadě. Při bočním nárazu pak jen slabou ochranu hrudníku.

"Je to všechno, jen ne bezpečné rodinné auto, přestože je prodáváno jako ideální vůz pro rodiny," nebral si servítky Matthew Avery. Dacia záměrně na technologické výbavě svých aut šetří, aby udržela výslednou cenu co nejníže, ale Spring už je podle Averyho z pohledu bezpečnosti za hranou - chybí mu klíčové aktivní bezpečnostní systémy.

Související obsah

​"Dacia tvrdí, že řidiči nepotřebují technologii pro předcházení kolizím. Namítli bychom, že to není správná cesta, protože nikdo nechce mít nehodu," podotkl Avery s tím, že elektromobil má velmi špatnou aktivní i pasivní bezpečnost.

Dacia s tím ale nesouhlasí: "Spring je bezpečný nový vůz segmentu A. Je homologovaný, vyhovuje evropským bezpečnostním předpisům a jde ještě dál." Rumunská automobilka si také postěžovala, že protokoly Euro NCAP jsou každé dva roky přísnější, zejména pro malá městská auta.

Dacia ovšem v letošních testech nedopadla slavně ani s dalšími modely Logan a Sandero Stepway, které pohořely opět hlavně kvůli elektronice a chybějícím asistentům.

Související obsah

Zde je seřazeno 11 modelů, které letos nezískaly plný počet hvězd. Žlutě je označené hodnocení bezpečnosti dospělých cestujících, modře bezpečnost dětských pasažérů, zeleně ochrana zranitelných účastníků silničního provozu a fialově hodnocení asistenčních systémů:

Zdroj: Euro NCAP

​V posledním kole Euro NCAP hodnotila i modely BMW iX, Genesis G70, Genesis GV70, Mercedes-Benz EQS, Nissan Qashqai, Škoda Fabia a Volkswagen Caddy. Všechny získaly plný počet hvězdiček.

Čtvrtá generace Fabie má sice nejnižší průměrné hodnocení ze všech pětihvězdičkových modelů, i tak patří aktuálně k nejbezpečnějším vozům ve své třídě. Od roku 2008 získalo pět hvězd všech 14 testovaných vozů značky Škoda.

Tady je 22 modelů, které v letošních testech získaly plný počet hvězd, seřazeny jsou podle průměrných výsledků od nejnižšího k nejvyššímu hodnocení. Žlutě je opět označené hodnocení bezpečnosti dospělých cestujících, modře bezpečnost dětských pasažérů, zeleně ochrana zranitelných účastníků silničního provozu a fialově hodnocení asistenčních systémů:

Zdroj: Euro NCAP

​European New Car Assessment Programme (Euro NCAP) je sdružení ministerstev dopravy, automobilových klubů, svazů pojišťoven a výzkumných ústavů z osmi evropských zemí, založené v roce 1997. Konsorcium má sídlo v belgické Lovani, provádí bezpečnostní testy aktuálních modelů a hodnotí jejich aktivní a pasivní bezpečnost. V uplynulých letech se testy postupně zpřísňovaly a nyní zahrnují několik scénářů kolizí. Zatímco dříve se hodnotily výhradně výsledky nárazových testů, dnes se do výsledku stále výrazněji promítá i hodnocení aktivních bezpečnostních a asistenčních systémů.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události