Za volantem

Největší vánoční rizika pro řidiče. 5 pravidel, jak o svátcích dojet do cíle

Největší vánoční rizika pro řidiče. 5 pravidel, jak o svátcích dojet do cíle
Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Námraza, malá viditelnost, nedostatek času a únava z příprav, oslav a návštěv. Opatrnost je při řízení potřeba vždy, v prosinci to ale platí dvojnásobně. Co všechno můžete udělat pro to, abyste bezpečně dorazili do cíle?

1) Soustřeďte se na jízdu, ne na čas

I kdybyste o svátcích potřebovali navštívit deset tet, ani jedna z nich vám neuteče. Nespěchejte na silnici a udělejte si časovou rezervu, ať vše stihnete bezpečně. Opatrně jeďte i v případě, kdy spěchají všichni kolem vás, a nenechte se jejich stylem jízdy vyvést z míry. "Důležité je nenechat se vyprovokovat ani agresivním chováním některého z motorizovaných kolegů. Agresivita se totiž podepisuje až na čtyřiceti procentech smrtelných nehod," upozorňuje Roman Budský z Platformy VIZE 0.

2) Vozovka je nebezpečná víc, než se zdá

Že námraza nebo mokrá vozovka prodlužuje brzdnou dráhu, ví každý řidič. Ale věděli jste, že na mokrých silnicích se v zimě zvyšuje riziko nehody 2,5x, na dálnici dokonce pětinásobně? Pokud jsou podmínky nepříznivé, zvažte, zda cestu neodložit.

Související obsah

3) Alkohol z cesty

Čeští řidiči každoročně způsobí více než 4000 dopravních nehod pod vlivem alkoholu. Opilí řidiči se podílejí na každé desáté nehodě, která končí úmrtím. Dejte si na pití alkoholu během adventních oslav pozor. "Jeden panák destilátu zvyšuje riziko zavinění nehody 2x, dva panáky až 7x. Pravidlo, kterým se řídit, je přitom jednoduché. Pokud jsem pil, řídit nesmím. Pokud si nejsem jistý, mohu se testovat nebo raději počkám,“ říká Libor Novák, výkonný ředitel společnosti Dräger, jejíž alkotestery používá i česká policie.

Související obsah

4) Pozor na únavu

Na únavu si dejte pozor nejen v případě, kdy jste předchozí den ponocovali, ale i v situacích, kdy se chystáte na delší cesty. "Vliv únavy na naše reakce je srovnatelný s vlivem alkoholu. Výsledkem je až 7x vyšší pravděpodobnost zavinění dopravní nehody," tvrdí Roman Budský s tím, že ani řidiči osobních automobilů by neměli zapomínat na pravidelné přestávky během delších cest.

Související obsah

5) Pozor si dejte i jako chodci

Je to jednoduché. Chovejte se na silnici tak, jak byste chtěli, aby se k vám chovali ostatní. Pamatujte na svou viditelnost. A stejně jako řidiči, i chodci by měli myslet na kvalitní zimní obutí.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události