Za volantem

Řídíte bez slunečních brýlí? Někde vám za to může hrozit vysoká pokuta

Řídíte bez slunečních brýlí? Někde vám za to může hrozit vysoká pokuta
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Ostré letní slunce může znamenat pro řidiče pohromu. Obzvlášť v podvečer nebo krátce po dešti, kdy se světlo odráží od mokré vozovky, může být oslnění tak silné, že není vidět na cestu. V Británii dokonce varují řidiče, že můžou dostat vysokou pokutu za to, že si v takových chvílích nebudou chránit zrak vhodnými slunečními brýlemi. Na pravidla o nošení brýlí je třeba si dát pozor i u nás.

Pokud řidič nebude mít za jasného počasí nasazené sluneční brýle, může mu hrozit pokuta 100 nebo dokonce až 5000 liber, v přepočtu tedy necelé tři tisíce korun či dokonce přes 140 tisíc. S tímhle varováním přišel britský The Mirror s odkazem na motoristickou asociaci AA.

Ačkoliv nošení slunečních brýlí (pochopitelně) zákon přímo nenařizuje, část silničních předpisů ve Velké Británii říká, že řidič musí zpomalit nebo zastavit, když je oslněný jasným slunečním svitem.

Pokud by to nedodržel a zároveň neměl sluneční brýle, teoreticky ho mohou policisté pokutovat a udělit mu tři trestné body za "řízení bez náležité opatrnosti a pozornosti", upozorňuje Mirror. V extrémním případě ve správním řízení hrozí pokuta až zmíněných 5000 liber.

Pokuta za sluneční brýle je samozřejmě extrém a velmi pravděpodobně ji v Británii nedostanete, na slunce si ale dejte dobrý pozor.

Problémem může být i odstín slunečních brýlí, pokračuje ve varování britský deník. Experti upozorňují, že vidění přes brýle musí zůstat "čisté" a k očím musí dostat dostatek světla.

Související obsah

​"Sluneční brýle prodávané pro běžné použití mohou být na řízení příliš tmavé. Některé módní obroučky vám navíc mohou zakrývat periferní vidění, je třeba vybírat pečlivě," podotýká britské motoristické sdružení.

Sluneční brýle by vás určitě neměly při řízení nijak omezovat. Měly by být ideálně polarizované, protože pak pohlcují reflexní oslnění odražené od silnice i protijedoucích aut.

"Je zásadní dávat si pozor na nepříznivé účinky oslnění, ať už je to nošením slunečních brýlí, nebo sundaváním lesklých předmětů z palubní desky či používáním slunečních clon. Ostrá sluneční záře může ovlivnit to, jak při řízení vnímáme stav vozovky a i takový krátký, ale neočekávaný záblesk světla zpoza mraku může vážně narušit naši schopnost vidět," upozornil Andrew Jervis ze společnosti ClickMechanic.

Související obsah

​U nás žádná pokuta za nenasazené sluneční brýle nehrozí. Policisté vás ale mohou zkontrolovat, zda správně používáte ty dioptrické. Někteří řidič mají v rámci zdravotní způsobilosti k řízení na zadní straně řidičáku uvedenou poznámku týkající se právě dioptrických brýlí či čoček.

Konkrétně jde o takzvané harmonizované kódy, které určují podmínění nebo omezení řidičského oprávnění, profesní způsobilost řidiče, případně administrativní náležitosti.

Pokud máte na zadní řidičáku uvedený kód 01.01, znamená to že musíte při řízení nosit brýle. Kód 01.02  znamená kontaktní čočky a kód  01.06 "brýle nebo kontaktní čočky".

Související obsah

​Nebývá to zvykem, ale hlídka si může správné používaní brýlí ověřit. Raději si tedy zkontrolujte kódy na zadní straně řidičského průkazu a v případě, že se váš zdravotní stav změnil, nebo vám třeba chybí poznámka o možnosti používat čočky, nechte si upravit i zápis v průkazu. Velký problém může nastat, když bez brýlí způsobíte nehodu, ačkoliv je máte pro řízení "předepsané". Hrozí vám nejen pokuta, ale také to, že za vás pojišťovna neuhradí způsobenou škodu.

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události