Za volantem

Alkohol za volantem. Experti popsali, co s námi udělá půl promile či 2 promile v krvi

Alkohol za volantem. Experti popsali, co s námi udělá půl promile či 2 promile v krvi
Ilustrační snímek | Zdroj: Profimedia

Nedělní tragédie v Bratislavě znovu a ještě naléhavěji otevřela otázku alkoholu za volantem. Sportovní funkcionář na zastávce MHD autem srazil a zabil pět mladých lidí a další zranil. Měl v krvi 1,6 promile alkoholu. Reakce slovenských politiků je jasná – přijmout jednoznačná a razantní opatření. "Pokuty, zákazy řízení a jen mírné tresty vězení problém nevyřeší," podotýká Igor Sirota, mluvčí českého autoklubu ÚAMK, jehož experti se dlouhodobě zasazují za zachování nulové tolerance a za výraznější postihy pro opilé za volantem a zvláště pro opakované hříšníky.

Odborníci ÚAMK sestavili přehled či tabulku promile alkoholu v krvi a k nim přiřadili ty nejvíce charakteristické projevy jízdy pod vlivem alkoholu. "I když samozřejmě platí, že na každého může mít konkrétní množství trochu rozdílný vliv," podotýká mluvčí autoklubu Igor Sirota. "Ale považujeme za nezbytné upozorňovat na negativní vlivy alkoholu," dodává.

Související obsah

​Proto ÚAMK přináší následující tabulku, aby řidiče upozornil, co s nimi alkohol udělá.

Množství alkoholu v krvi a jeho účinky na řidiče, jezdce, cyklistu:

0,2 až 0,5 promile

Růst sebevědomí, horší odhad vzdálenosti i rychlosti, přeceňování vlastních schopností.

"Z testů prokazatelně vyplývá, že nižší schopnost řídit vozidlo, motocykl, ale i bicykl se projevuje u většiny lidí už po dávce 10 g alkoholu, což je adekvátní půllitr desetistupňového piva. To zvýší hladinu alkoholu na 0,2 až 0,3 promile," varuje Sirota.

0,5 až 0,8 promile

Charakteristickým rysem je výrazné prodlužování reakčních časů: člověk reaguje opožděně na situace ať už vyhýbacím manévrem nebo brzděním a podobně. Snižuje se soustředění, stejně jako vnímání barev například na semaforu, a to pochopitelně včetně červené. U motorkářů a cyklistů se začíná projevovat porucha rovnováhy.

Související obsah

​0,8 až 1,2 promile

Na jedné straně se ještě více prodlužují reakční časy člověka a z druhé strany roste zbrklost. Nekritičnost k vlastnímu řízení přerůstá až v bezohlednost. Začíná se projevovat takzvané "tunelové vidění", kdy při pohledu zdánlivě mizí okraje zorného pole. "Jakoby oči vymazaly objekty a osoby na okrajích zorného pole, tedy vpravo a vlevo na krajích," popisuje Igor Sirota.

Nad 1,2 promile

Řidič už má problémy soustředit se na řízení a jízdu, což přechází až v dezorientaci. Pomalé reakce se spojují s hrubými chybami při řízení. Tedy jak s manuálním ovládáním volantu, pedálů a páček, tak s chápáním situace na vozovce, což vede k značně vysokému riziku zavinění dopravní nehody. 

Víc než 1,5 promile alkoholu v krvi pak vede k výraznému zhoršení koordinace svalů, rovnováhy, schopnosti mluvit, zraku i sluchu. Člověk ztrácí schopnost identifikovat riziko. "Má špatný úsudek a jeho sebeovládání i paměť jsou výrazně oslabeny, nálada se může buď zlepšit, nebo naopak nastupuje útlum," doplňuje pro slovenský deník Pravda instruktorka bezpečné jízdy SuperDRIVE Lucia Solomon.

Pokud má řidič nad 2 promile, kontrola svalstva už je téměř nulová, stejně jako pozornost a zpracování vjemů z okolí. Řidič už není schopen udržovat rovný směr jízdy a správně (do)brzdit. Reakce přijdou pozdě, nebo nepřijdou vůbec.

Související obsah

​Při hodnotách nad 3 promile pak už dochází k poruchám vědomí, mohou nastat i poruchy srdečního rytmu nebo zástava dechu a krevního oběhu. "V tomto stavu jízda u většiny lidí ani není fyzicky možná. Kdo to ale fyzicky zvládne, tak má maximální omezení schopnosti ovládat vůz a vnímat provoz. Je to jízda 'naslepo', řidič nereaguje na nic, ani na dynamické, ani statické dopravní situace," dodává Lucia Solomon.

A jaké hrozí za alkohol u řidičů tresty? V rámci českých zákonů je rozlišováno právě množství alkoholu.

Méně než 0,3 promile = přestupek, ve správním řízení hrozí řidiči pokuta ve výši 2 500 až 20 000 korun a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců. Za přestupek nejsou uděleny body.

Do 1 promile – sankce jsou stejné jako v předchozím bodě, řidič ale zároveň přijde o 7 bodů v rámci bodového hodnocení.

Více než 1 promile = trestný čin, který už řeší soud. Trestem může být odnětí svobody až na 3 roky, zákaz řízení na rok až deset let a pokuta ve výši 25 000 až 50 000 korun.

V potaz se bere i odchylka měření (odchylka přístroje + fyziologická odchylka) 0,24 promile.

Související obsah

​Řidič může dechovou zkoušku odmítnout a trvat na lékařském vyšetření, které si však musí uhradit. V případě, že řidič i vyšetření odmítne, automaticky je předán do správního řízení, kdy mu hrozí pokuta až 50 000 korun, zákaz řízení na rok až dva a odebrání 7 trestných bodů.

V rámci chystané novely zákona o silničním provozu by mělo být možné ve správním řízení udělit pokutu i za odmítnutí dechové zkoušky, a to až do výše 75 tisíc korun. Více o chystaném zpřísnění ZDE.

Řidička překvapila kuriózní výmluvou i množstvím alkoholu. Pak šokovala znovu – podívejte se na reportáž z letošního srpna:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události