Domácí

Vládní škrty a úspory se dotknou i majitelů aut. 5 zásadních změn pro české řidiče

Řidič za volantem
Řidič za volantem | Zdroj: TV Nova

Majitele aut a řidiče čekají změny, které ovlivní jejich každodenní život. Dálniční známka zdraží o stovky korun a změny pocítí i někteří majitelé bezemisních vozidel nebo podnikatelé při koupi luxusních vozů. Mezi zásadní změny, které už řidiči pocítili, patří úprava spotřební daně z nafty, která v srpnu vzrostla o 1,5 koruny.

Vládní balíček úspor se dotkne i řidičů a majitelů aut. Podívejte se na výčet pěti aktuálních novinek.

1. Vrácení původní výše spotřební daně z nafty

Vláda už v květnu schválila novelu zákona o spotřebních daních. Díky tomu se od 1. srpna zvýšila spotřební daň z motorové nafty na úroveň, na které byla do loňského května. Vrátila se tedy na původní výši 9,95 koruny za litr, takže vzrostla o 1,50 koruny.

2. Limit pro daňovou uznatelnost a odpočet DPH při pořízení vozidla

Součástí daňového balíčku je znovuzavedení limitu pro daňovou uznatelnost formou odpisů a novinka ve formě maximálního nároku na vrácení DPH při pořízení osobního vozidla, a to od začátku roku 2024. V obou případech jde o hranici dvou milionů bez DPH.

"Pokud vstupní cena vozidla přesáhne dva miliony korun, bude 'nadhodnota' daňově neuznatelná pro účely daně z příjmů," upřesňuje manažerka společnosti Crowe Ivana Brancuzká.

Související obsah

​"V oblasti daně z přidané hodnoty si zase můžeme uvést příklad, kdy poplatník pořídí osobní vozidlo například za pět milionů korun bez DPH, což odpovídá dani 1 050 000 korun. V takovém případě nebude možné uplatnit celý nárok na odpočet, v tomto případě se jedná o neuplatnitelnou částku 810 000 korun," popisuje Brancuzká s tím, že do daného limitu se započítává i případné technické zhodnocení vozidla.

Pokud je vozidlo pořízeno jako zboží určené k prodeji, je možné uplatnit odpočet DPH bez omezení limitem. V případě následného zařazení vozidla do dlouhodobého majetku je plátce povinen při překročení prahové hodnoty snížit nárokovanou vratku daně.

3. Služební cesty

Pokud je zaměstnanec vyslán na pracovní cestu a využívá přitom jiné vozidlo než auto zaměstnavatele, náleží zaměstnanci náhrada nejen za spotřebované pohonné hmoty, ale také za opotřebení.

Zohledňuje se opotřebení za každý ujetý kilometr pracovní cesty. Od roku 2023 je platná náhrada u jednokolových a tříkolových vozidel 1,40 koruny a u osobních vozidel 5,20 koruny za kilometr.

"U náhrad pohonných hmot se vynásobí cena pohonných hmot a spotřeba vozidla. Zaměstnanec prokáže náklady na pohonné hmoty dokladem o nákupu, který dokládá souvislost s pracovní cestou. Pokud existuje více dokladů, použije k výpočtu aritmetický průměr," vysvětluje Ivana Brancuzká.

Související obsah

​Pokud zaměstnanec cenu pohonných hmot takto neprokáže, použije zaměstnavatel průměrnou cenu pohonných hmot, která je dána vyhláškou ministerstva práce a sociálních věcí. Částky jsou následující:

  • benzín 95: 41,20 Kč (od 1.1.2023);
  • benzín 98: 45,20 Kč (od 1.1.2023);
  • motorová nafta: 34,40 Kč (od 1.7.2023); 44,10 Kč (od 1.1.2023);
  • elektřina (kWh): 8,20 Kč (od 1.7.2023); 6,00 Kč (od 1.1.2023).

Spotřeba pohonných hmot se vypočítává z údajů o spotřebě v technickém průkazu vozidla, který je zaměstnanec povinen předložit zaměstnavateli.

"Pokud tento průkaz hodnotu neobsahuje, lze spotřebu prokázat i technickým průkazem vozidla stejného typu se stejným objemem válců. Použije se hodnota čísla pro kombinovaný provoz nebo aritmetický průměr uvedený v průkazu," doplňuje Brancuzká.

4. Dálniční známky

Změnami projdou i ceny dálničních známek. Za roční dálniční známky si řidiči od března příštího roku výrazně připlatí: cena celoročního kuponu se zvýší z 1 500 na 2 300 korun.

Související obsah

​Cena by v příštích letech měla odrážet i inflaci a řidiči budou mít možnost koupě také jednodenních kuponů.

5. Novinky u bezemisních vozidel

Součástí návrhu daňového balíčku je i snížené procento zdanění nepeněžního příjmu zaměstnance v případě, že použije bezemisní služební vozidlo pro soukromé účely, a to ve výši 0,25 procenta z pořizovací ceny vozidla.
Možnost uplatnit mimořádné daňové odpisy u bezemisních vozidel pořízených v letech 2024 až 2028 zůstává v platnosti vedle běžných odpisů. Tato vozidla spadají pod normu Euro 7, která má platit od poloviny roku 2025.

Jak ministr dopravy vysvětloval zdražení dálničních známek? Podívejte se v květnové reportáži:

vak, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události