Spolehlivost

10 nejhorších aut současnosti? Luxusní značky pohořely

10 nejhorších aut současnosti? Luxusní značky pohořely
Zdroj: Tesla

Že se do nelichotivého žebříčku dostane takový Fiat 500, asi nikoho nepřekvapí. Tohle autíčko prostě nemá dobrou pověst a v podobných hodnoceních propadá dost často. Ale mezi desítkou nejméně spolehlivých aut pro rok 2018 jsou i vozy, které byste tam možná nečekali.

Výsledky velkého srovnání spolehlivosti zveřejnila spotřebitelská organizace Consumer Reports, která během ročního testování v reálném provozu posuzovala přes 640 000 vozidel.

Sleduje se 17 klíčových oblastí – motor, brzdy, převodovka, těsnost systémů, elektronika, spolehlivost pohonu všech kol... Každý problém pak podle závažnosti ubírá známku posuzovaných aut. Na srovnání se výrazně podílejí přímo majitelé vozů, kteří problémy hlásí a auta hodnotí. A projevuje se i poměr kvality a ceny.

Související obsah

Nutno dodat, že se posuzují jen auta z amerického trhu. Třeba škodovky nebo dacie tak mezi nimi nenajdete.

Následující auta dostala od řidičů a profesionálních testerů nejhorší hodnocení. Uvedené modely jsou podle nich nejméně spolehlivé a jejich majitelé musejí počítat s tím, že pravděpodobně pojedou do servisu velmi brzy poté, co si takové auto pořídí.

10. Chevrolet Camaro

Je to kultovní auto. Ostré. Vypadá rozhodně dobře. To ale spolehlivost nezaručuje. Mínusy Camaro nasbíralo hlavně za nespolehlivou elektroniku a řídící jednotku, do celkového hodnocení se promítlo i pár problémů s převodovkou. A mezi negativy byl třeba i takový detail, jako výdech klimatizace umístěný tak, že řidiči mrzne ruka...

Naopak pozitivní hodnocení má za ovladatelnost, přesnost manuálního řazení, podvozek a zavěšení a přehledný informační systém. Celkově: Desáté místo.

9. Mercedes-Benz GLC

Tak tady máme první větší překvapení. GLC patří k neluxusnějším kompaktním SUV střední třídy. U Consumer Reports ale Mercedes moc nebodoval. Trable měli jeho majitelé s brzdami i odpružením. K silným stránkám GLC nepatří ani elektronika. Někteří řidiči si stěžovali na matoucí systém hlídání mrtvého úhlu a varování před auty přijíždějícími z boku. Komfort není vše...

Zdroj: Mercedes Benz

8. Jaguar F-Pace

Jaguar vstoupil do segmentu SUV v roce 2016, luxusní F-Pase se pak stal autem roku 2017, v novinářské anketě dostal i nejvíc hlasů za design. Jenže v Consumer Reports ho brzy zařadili mezi nespolehlivé. A zůstal tam i po ročním testování v reálném provozu.

Související obsah

 

Špatné známky dostal za hluk v kabině, elektroniku, netěsnosti a pohonný systém. Bez problémů se neobešla klimatizace.“Sedadla jsou pohodlná, ale kvalita interiéru není tak bezvadná jako u německých konkurentů,“ dodává Consumer Reports.

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

7. GMC Acadia

Těžko najdete auto, které by bylo víc “americké“. Ovšem podle průzkumu byste mezi SUV taky těžko hledali nespolehlivější káru. Acadia doplatila na nedostatky pohonného systému, elektroniky a třeba i ovládání oken.

Jinak je to podle Consumer Reports “velmi příjemné třířadé SUV pro rodiny. Je velmi tiché, přední sedadla jsou pohodlná a informační systém je snadno ovladatelný.“

 

6. Fiat 500

Malý Fiat 500 dostal na frak hlavně kvůli převodovce, elektronice, brzdám a infotainmentu. Neprospěla ani hlučnost a jízdní vlastnosti.

5. Ford Focus

Focus je u Consumer Reports na černé listině mezi ojetinami. Ford sice udělal v roce 2017 pokrok, ale ani nové modely se z žebříčku nejméně spolehlivých aut nevymanily. Za nejslabší místo jsou dlouhodobě označovány jeho převodovky.

Související obsah

Řídit agilní auto je zábava, obzvlášť v ST verzi. Kabina je tichá s kvalitními materiály na danou třídu. Pozitivní hodnocení získal vylepšený informační systém. Celkově ale v Consumer Reports zařadili Focus k nejhorším ze všech kompaktních vozů na americkém trhu.

4. Ford Fiesta

Fiesta nasbírala nejvíc negativních ohlasů kvůli převodovce a klimatizaci, stejně jako v předchozích letech.

Kladné body naopak získala za mrštnost, řízení a zábavu při jízdě. A také za nový komunikační a zábavní systém s dotykovým displejem. K špičce v segmentu patří Fiesta podle Consumer Reports úrovní zpracování a vybavení interiéru. K lepšímu umístění jí to ale nepomohlo.

3. Volvo XC90

Další překvapení? Volvo si potrpí na pověst spolehlivé a bezpečné značky. XC 90 dokonce nedávno v Británii zvolili nejbezpečnějším autem vůbec.

Související obsah

Se spolehlivostí už to tak horké nebude. U Consumer Reports, stejně jako v jiných odborných médiích, vychválili motor a převodovku, samozřejmě se líbil komfort. Jenže XC 90 to schytala za elektroniku, která dostala vůbec nejnižší známky. A to ať už jde o systémy řízení nebo ovládání základních prvků.

Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

2. Cadillac Escalade

Tady je to s hodnocením špatné už několik let. Poruchový je motor, převodovka i klimatizace. Těžkotonážní americké SUV tak podle Consumer Reports patří k autům s nejhorším poměrem cena x výkon.

1. Tesla Model X

Příznivci Tesly se budou hodně vztekat, ale společnost Consumer Reports neváhala Model X nazvat nejméně spolehlivým autem na americkém trhu.

Elon Musk a jeho konstruktéři si dali záležet na futuristickém designu, výkon je v pořádku, ve své třídě jde vlastně o praktické auto.

Jenže hlavní potíž je v kvalitě zpracování. Model X se potýká s problémy od uvedení na trh. Nejdřív to bylo uchycení zadních sedadel, otevírání předních dveří, pak vyklápěcí zadní dveře Falcon Wing, ovládání oken...

Pro fanoušky Tesly je tu přece jen dobrá zpráva: vysoké hodnocení dostal debutující Model 3 a mezi spolehlivými luxusními auty se objevil i Model S.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události