Hyundai

Nadupané hyundaie na Nürburgringu. Takhle se testují jejich schopnosti

Hyundai testuje své vozy na Severní smyčce Nürburgringu, jednom z nejnáročnějších závodních okruhů na světě. Jeho výzvy automobilka využívá hlavně ke zdokonalování svých vyhlášených sportovních modelů označených písmenem N, které tam podstupují testy životnosti a odolnosti i za nejtvrdších podmínek.

Písmeno "N" v názvu výkonných modelů od Hyundai připomíná jejich rodiště - výzkumné a vývojové centrum v korejském Namyangu. A připomínat má také německý Nürburgring.

U ikonického závodního okruhu v německé pahorkatině Eifel totiž sídlí evropské testovací centrum Hyundai Motor, které zajišťuje zdokonalování sériově vyráběných vysokovýkonných modelů Hyundai N pro jízdu na silnicích i na závodních okruzích.

Modely Hyundai N jsou laděné tak, aby dělaly řidičům radost, zvlášť při rychlých průjezdech ostrými zatáčkami. Mají dokonale zvládat každodenní poklidné cestování ve městě, zároveň jsou vybaveny tak, aby bez dodatečných úprav podávaly vynikající výkony i na závodních okruzích. A právě tuto kombinaci automobilka cizeluje na Nürburgringu.

Její evropské technické centrum stojí na ploše 3622 m2 hned vedle okruhu a testuje tam auta  už od roku 2011.

Související obsah

Optimalizace nastavení zahrnuje širokou škálu parametrů. Na veřejných komunikacích musejí testovací jezdci ujet 50 až 100 kilometrů, aby odhalili nedokonalosti, ale výjimečná charakteristika Nürburgringu umožňuje najít nedostatky často už po dvou kilometrech jízdy na závodním okruhu.

"Náročné podmínky na Severní smyčce urychlují opotřebení. V závislosti na jízdním stylu je jeden kilometr na Severní smyčce ekvivalentem pěti až dvaceti kilometrů na normálních silnicích," popisuje automobilka hlavní význam testování na okruhu.

Modely N se testují v 73 různě ostrých zatáčkách téměř 21 kilometrů měřící Severní smyčky. Musejí zvládat prudké změny rychlosti i velký počet výškových změn, protože mezi nejvyšším a nejnižším bodem okruhu je výškový rozdíl 300 metrů. Auta tak jezdí na plný plyn ve strmých stoupáních i klesáních se sklonem 17 procent, resp. 11 procent.

V průběhu urychlených testů odolnosti a životnosti překonávají modely Hyundai N ekvivalent 180.000 kilometrů za pouhých čtyři až šest týdnů. Kromě 100.000 kilometrů na veřejné silniční síti musí navíc ujet ještě dalších dvakrát 500 mimořádně ostrých kilometrů na Severní smyčce. Každý testovaný model tak ujede na okruhu minimálně 480 kol jak na suchém, tak na mokrém povrchu. O volant se přitom střídá tým profesionálních jezdců s mnohaletými zkušenostmi z motoristického sportu a testování vozidel.

Související obsah

S vyšší intenzitou jsou testovány například odpružení, řízení a elektronicky řízený stabilizační systém ESC. Testům zde byla podrobena také vysokovýkonná dvouspojková převodovka N DCT nového modelu Kona N.

Ostré SUV vloni při testování ujelo celkem 489 kol, což odpovídá 10.187 kilometrům. Převodovka s kapalinovými spojkami se testovala i zvlášť a na závodním okruhu absolvovala v testovacích vozech pozoruhodných 1350 kol.

Zatímco auta jezdí na závodním okruhu, sledují inženýři různé parametry, aby mohli později optimalizovat jednotlivé aspekty vozu. Testovací centrum odesílá výsledky do výzkumného a vývojového centra v Namyangu, kde probíhají další fáze vývoje a práce na zvyšování kvality vozidel. "Hlavní pozornost je věnována jízdním výkonům. Data, týkající se jízdního komfortu, ovladatelnosti, řízení, motoru, převodovky a brzd, lze využít ke zlepšení celkových provozních vlastností vozidel. Jedná se přitom o velmi komplexní proces. Pokud se změní jeden aspekt, musí následovat také jemné doladění ostatních částí či parametrů," dodává automobilka.

Související obsah

Při vývoji modelu Kona N data posbíraná na Nürburgring přímo ovlivnila výslednou podobu systému řízení, odpružení, pneumatiky nebo ESC. Inženýři optimalizovali kinematiku náprav zvětšením úhlu odklonu kol, vůz má strmější převod řízení, tužší podvozek a elektronicky řízený samosvorný diferenciál, který zvyšuje trakci a snižuje nedotáčivost. "Model Kina N byl během vývoje často testován až na limitu fyzikálních zákonů. Zjištěné údaje vedly ke zvýšení požadavků na systém řízení a následně došlo k řadě zlepšení směřujících k ještě vyšší úrovni jízdních výkonů," popisují inženýři testovacího centra.

Při testech sledují i motorový a převodovkový olej, chladicí kapalinu, katalyzátor a brzdy, aby nedocházelo k poklesům výkonu poháněcího ústrojí v důsledku teplotních změn. Musejí zajistit, aby model dokázal bez poruchy odolávat vysokým rychlostem a silám při dynamických změnách. Všechna těsnění, ložiska, kryty a aerodynamické díly musejí zůstat v dokonalém stavu. Pokud se vyskytne problém, například únik provozní kapaliny, poškozený díl nebo předčasné opotřebení, musejí inženýři před dalším pokračováním testů najít řešení.

Související obsah

Hyundai je členem sdružení 40 výrobců automobilů a dodavatelů, kteří využívají Severní smyčku k testování každý rok v období od března do října, a to po dobu osmi dnů měsíčně. Hyundai zde testuje své modely 16 týdnů ročně.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události