Dacia

Nejlevnější sedmimístné auto? Nová Dacia Jogger je praktický kříženec

Vzhledem i vlastnostmi kombinuje prvky SUV, kombíku a velkých rodinných MPV. Může mít až sedm míst a jezdí na benzín či LPG, časem prý přibude i hybrid. Seznamte se: Nová Dacia Jogger.

Rumunská automobilka Dacia odhalila nový model Jogger, který má být víceúčelovým rodinným vozem - bere to nejlepší z každé kategorie: délku kombi, prostornost interiéru MPV a atributy SUV. Dostane až sedm míst a stát má méně než 400.000 korun.

Novinka, která se představila v rámci předprogramu autosalonu v Mnichově, je dalším dílkem v obnoveném sortimentu Dacie, do roku 2025 se mají představit další dva nové modely. Zahájení objednávek se plánuje na listopad 2021, u dealerů má být Jogger k dispozici příští rok na jaře.

Související obsah

Jogger vyjede se dvěma motory. Prvním z nich je přeplňovaný benzínový litrový tříválec TCe 110 s přímým vstřikováním paliva o výkonu 110 koní, který je kombinovaný s manuální šestirychlostní převodovkou. Dacia na novém motoru s točivým momentem 200 Nm představuje inovace, které mají zvýšit výkon, zlepšit spotřebu a snížit emise - variabilní časování ventilů, variabilní olejové čerpadlo, integrované výfukové potrubí, filtr pevných částic a přímé vstřikování.

Rumunský výrobce si potrpí i na tom, že nabízí kompletní řadu vozidel na LPG. I Jogger tak může mít motor TCe 100 LPG. Čtyřicetilitrová nádrž na LPG se vešla do prostoru určeného pro rezervu, doplňuje jí o 10 litrů větší nádrž na benzín. Společně umožňují dojezd přes 1100 km. Smíšená spotřeba se pohybuje kolem 7.6 l/100 km, při jízdě na LPG vypouští Jogger průměrně o 10 % emisí CO2 méně než odpovídající benzínový motor.

Nabídku motorů od roku 2023 doplní ještě hybridní verze založena na benzínovém motoru 1,6 L doplněným dvěma elektrickými motory. Jogger tak bude prvním modelem značky, který bude hybridní technologii využívat.

Související obsah

"Dacia přináší inovativní rodinný model Jogger s až 7 místy. Tento nový víceúčelový vůz ztělesňuje postavení značky v outdoorovém stylu a stále je připraven překračovat dobyté mety. Ukazuje vůli Dacie vždy poskytovat mobilitu všem včetně početných rodin. Dacia Jogger bude rovněž první hybrid značky, mobilita ve městech i mimo ně musí být k dispozici všem," představil novinku generální ředitel Dacie Denis Le Vot.

Název nového modelu má evokovat sport, přírodu a pozitivní energii. "Název je krátký a mezinárodní, značí maskulinitu, robustnost a víceúčelové využití," dodává automobilka.

Jogger je se svými 4,55 m nejdelším vozem v nabídce Dacie, kombinuje délku karoserie kombi, prostornost MPV a míchá je s atributy SUV. Stojí na stejné platforma CMF-B jako třetí generace modelů Sandero, Sandero Stepway a Logan.

Související obsah

Výrazné blatníky, kola v rozích karoserie a spoiler na zadních dveřích mají dodávat vozu dynamiku. Svislá zadní světla zajišťují co největší vstup do zavazadlového prostoru a jejich tvar zvýrazňuje široké zadní blatníky. Jogger podporuje outdoorový styl střešními lištami, zvýrazněnými podběhy a slušnou světlou výškou (200 mm bez zatížení). Je vybavena koly o velkém průměru (660 mm) s vysokou bočnicí pneumatiky.

Rozvor 2,90 metru, výška kabiny 912 mm a svislá zadní část přispívají k vnitřní prostornosti, včetně zavazadlového prostoru. Zvětšená délka zadních dveří a boční odsazení na úrovni oken (30 mm) usnadňují nastupování na zadní sedadla. V závislosti na verzi mohou cestující ve druhé řadě využít posuvné a sklopné stolky.

Rozvržení umožňuje až 56 různých konfigurací, díky třem řadám může Jogger svézt až 7 dospělých osob. Zadní prostor je tvořen lavicí s třemi sklopnými sedadly 2/3-1/3 (ve 2. řadě) a dvěma samostatnými sklopnými pevně umístěnými sedadly 50/50 (ve 3. řadě). Oba cestující ve 3. řadě mají samostatné sedadlo, loketní opěrku a výklopné zadní okénko.

Jogger nabízí přístup do třetí řady díky výklopnému mechanismu druhé řady. Světlá výška (855 mm) a prostor pro kolena (127 mm) ve 3. řadě ji řadí mezi nejlepší sedmimístná vozidla na trhu.

Související obsah

Objem kufru je 708 litrů při konfiguraci s pěti místy a 160 litrů v konfiguraci se sedmi místy. V pětimístné verzi dosahuje maximální kapacita nákladu 1819 litrů při sklopení druhé řady sedadel. V sedmimístné verzi je kapacita nákladu 1807 litrů, pokud je druhá řada sklopená a třetí řada vyjmuta. Třetí řadu je možné také přiklopit k lavici druhé řady, kterou lze rovněž složit.

Některé verze Dacia Jogger jsou vybaveny praktickými modulárními podélnými střešními lištami, které je možné upravit jen několika otočeními klíče na příčníky. K otvírání kufru slouží elektrické tlačítko ukryté pod lištou zadních dveří.

Přední a zadní optika zahrnuje nový světelný podpis Dacie ve tvaru Y. Přední denní světla i potkávací světla jsou diodová.

V interiéru Dacia využila horizontálně členěnou palubní desku jejíž horní a spodní část odděluje středový pás, který může být čalouněný textilií. Nad ním je přístrojový štít a multimediální obrazovka a pod ním ovládání manuální, či automatické klimatizace.

Nový model nabízí tři úrovně multimédií. Media Control je základní multimediální systém se dvěma reproduktory, držákem chytrého telefonu přímo zabudovaným do palubní desky, připojením Bluetooth či konektory USB. Media Display má čtyři reproduktory a vstup USB, palubní deska pak obsahuje osmipalcovou dotykovou obrazovku a rozhraní je kompatibilní se systémy Android Auto a Apple CarPlay. Nejvyšší úroveň Media Nav má navigaci, šest reproduktorů a bezdrátové zrcadlení chytrých telefonů.

Související obsah

Ve volitelné výbavě mají být přední vyhřívaná sedadla, automatická klimatizace, bezklíčový přístup, zadní parkovací kamera, systém hlídání mrtvého úhlu a parkovací senzory vpředu i vzadu. Výbavu doplňují další asistenty jako tempomat, nouzové brzdění, asistent pro rozjezd ze svahu, asistent parkování.

Dacia bude Jogger prodávat i v limitované sérii Xtreme s "dobrodružnějším" vzhledem podpořeným černými prvky karoserie, šedým krytím nárazníků a prahů, čtyřmi speciálními laky i barevným laděním interiéru s červeným lemováním.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události