Za volantem

Jsou řidiči dodávek nejhorší piráti? Takové šílenosti jim pověst nezlepší!

Jsou řidiči dodávek nejhorší piráti? Takové šílenosti jim pověst nezlepší!
Zdroj: TN.cz

Ostatní šoféři je považují za postrach silnic. Řidiči dodávek potřebují rychle doručovat zásilky a s dodržováním pravidel se mnohdy moc nemažou. Je to pouze předsudek? podívejte se na riskantní manévr, dodávky u nájezdu na dálnici D5 na Plzeňsku.

Řidiči dodávek podle průzkumů nemají dobrou pověst. V jedné z anket ve Velké Británii dokonce ostatní motoristé označili profíky v bílých dodávkách jako nejnebezpečnější účastníky silničního provozu. Kvůli tomu, aby včas doručili zboží a zásilky mnohdy hodně riskují a ohrožují nejen sebe.

Průzkum britského zastoupení Volkswagenu zase upozornil na to, že šoféři dodávek za volantem často telefonují, přitom čtvrtina z nich přiznala, že v autech nemají handsfree, další ho sice mají, ale nepoužívají.

Šoféři v dodávkách nemají dobrou pověst ani u nás. Proč? Podívejte se na video, které natočil řidič u sjezdu na dálnici D5 u Nýřan na Plzeňsku. Hlavní roli hraje dodávka, i když tentokrát ne bílá, ale modrá. Její “pilot” neváhá předjíždět přes plnou čáru i přes odbočovací pruh. Místo brzd používá klakson...

Profíci z dodávek tvrdí, že na ně ostatní koukají přes prsty neprávem. Že jsou bezohlední? Dvě třetiny z nich si myslí, že to je nespravedlivý předsudek.

Jenomže příkladů, které dokazují opak je spousta, však se podívejte na výběr některých z nich z poslední doby:

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Související obsah

Může za to stres, do kterého je dostávají zaměstnavatelé? Podle průzkumu společnosti TomTom Telematics téměř čtvrtina (24%) řidičů dodávek tvrdí, že je časový rozvrh jízd dennodenně dostává pod enormní tlak. Dalších 23 % šoférů uvedlo, že bývají pod tlakem pravidelně, 40 % občas.

Kvůli tomu pak porušují rychlostní limity a mnohem víc riskují. A také výrazně zkracují nebo úplně vynechávají přestávky na odpočinek i na jídlo. Aby stihli splnit plán, velmi často pracují přesčas.

Průzkum se týkal britských řidičů, u nás žádný takový neexistuje, ale situace v Česku bude velmi podobná, alespoň podle chování některých šoférů.

Související obsah

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Za volantem

Důležité Události